Зробити домашньою|Додати до обраного
 
 

Агресивна дитина

Автор: admin от 26-04-2017, 09:38

Для батьків та вчителів

Агресивна дитина

ЖИТТЮ — ТАК!


Кількість повідомлень про жорстокість та агресивність у ЗМІ, власний досвід кожного із нас дає підстави стверджувати, що людське насилля набуло нечуваних масштабів. Жорстокі фільми, мультфільми зі сценами насилля, комп’ютерні ігри – усе це реалії нашого соціального середовища.

Майже в кожної групі зустрічається хоча б одна дитина з ознаками агресивної поведінки. Вона обзиває, б’є дітей, грубо висловлюється. Одним словом, стає загрозою в колективі.

Отже, насамперед визначимо, що ж розуміють під поняттям агресія.


Агресія - це руйнівне поводження, що суперечить нормам моралі та етики і правилам взаємодії людей у суспільстві, спричиняє фізичну шкоду або викликає психічний дискомфорт у об’єктів нападу.


Коротше кажучи, агресія – це будь-яка поведінка, що містить погрозу чи завдає моральної та матеріальної шкоди іншим.

Агресивні дії можуть виступати як в якості засобу досягнення мети, так і як спосіб психічної розрядки. Кожна особистість повинна мати певний ступінь агресивності. Відсутність її приводить до пасивності, конформності. А надмірний розвиток її провокує конфліктність.


Психологи розрізняють 8 видів агресивних реакцій.

  • Фізична агресія– використання фізичної сили проти іншої особи.

  • Вербальна агресія– вираження негативних почуттів як через форму (кричить, верещить), так і через зміст словесних відповідей (погрози і залякування та ін.).

  • Непряма агресія– агресія, обхідним шляхом спрямована на іншу особу або ні на кого конкретно не спрямована.

  • Роздратування– готовність до прояву негативних почуттів при найменшому збудженні ( це запальність, брутальність).

  • Негативізм- опозиційна манера поводження від пасивного опору до активної боротьби.

  • Образа - заздрість і ненависть до оточуючих за дійсні або вигадані дії.

  • Підозрілість– у діапазоні від недовіри й обережності стосовно людей до переконання в тому, що інші люди планують шкоду і приносять її.

  • Почуттяпровини – виражає можливе переконання суб’єкта, що він є поганою людиною, що приносить усім зло.


Вияви агресії у людей дуже різноманітні. ЇЇ можна описати, використовуючи три основні шкали: фізична – вербальна, активна – пасивна, пряма – непряма. Їх комбінації діють у 8 можливих категоріях, у рамках яких і відбувається більшість агресивних дій.


Враховуючи ці категорії, психологи виділяють 4 типи агресивних дітей.


1. Дитина, схильна до фізичної агресії.

Вона активна, любить ризик, прагне до загального визнання. Має організаторські здібності. Лідер у колективі, але водночас схильна до садизму, у неї немає самоконтролю, вона імпульсивна, для неї не існує моральних обмежень. Таку дитину видно відразу, її агресія явна і відкрита.


2. Дитина, схильна до прояву вербальної агресії.

Доведено, що ці діти психологічно неврівноважені, у них спостерігаються підвищена тривожність, невпевненість, вразливість, нерідкі депресивні стани, відзначається недостатня працездатність. Цей тип більше «закритий» для навколишніх, але скільки страждань може принести така дитина близьким - не фізичним, але словесним (вербальним) впливом. Такі діти добре влучають у ціль — у найболючіші точки однолітків. Від таких дітей дуже страждають ті, хто має фізичні недоліки, ослаблене здоров’я, відрізняються боязкістю, сором’язливістю, невпевнені в собі. Перепадає кілька уїдливих словечок від «агресорів» і дорослим.


3. Дитина, схильна до прояву непрямої агресії.

Ці діти надмірно імпульсивні, їх відрізняють примітивні потяги, прагнення донегайного задоволення своїх бажань. З одного боку, вони схильні до ризику, з іншого — чутливі, м’які, поступливі. Дуже болісно реагують на критику. «Жало» таких дітей діє не прямо, а через об’єкт або суб’єкт, а сам «агресор» спостерігає, як будуть розвиватися події далі. Це — агресія «тишком-нишком», за принципом: «Завести на сварку або бійку й подивитися, що буде».


4. Діти-«негативісти».

Цей тип властивий здебільшого підліткам, які вже мають достатній соціальний досвід, щоб обмірковувати кожне слово й кожну дію. Такі діти все приймають у штики, критика для них — особиста образа. Але водночас вони розважливо обмірковують кожен крок, щоб зробити у відповідь усе «гостріше» і «крутіше», вважаючи, що жалість і співчуття — це для слабких.


Будь-яка агресивність дитини – це насамперед відображення внутрішнього неблагополуччя, невміння адекватно реагувати на події, що відбуваються навколо неї. Дитина при цьому почувається нікому непотрібною. От вона і шукає способів привернути увагу дорослих і однолітків. Агресивна дитина сприймає світ як ворожий і намагається захистити себе, завоювати своє місце під сонцем. Вона не знає як інакше можна боротися за виживання в цьому світі. Такі діти не можуть самі оцінити свою агресивність. Їм здається, що увесь світ хоче їх скривдити. І виходить замкнене коло: агресивні діти бояться і ненавидять навколишніх, а ті , у свою чергу, бояться їх.

Агресивні діти потребують розуміння та підтримки дорослих, в першу чергу батьків. І якщо ми, дорослі, надамо їм можливість вибору способів поведінки, то наше спілкування з ними стане ефективнішим. Ніщо не може замінити живого спілкування між батьками і дітьми. Я хочу запропонувати кілька загальних порад для вас, шановні батьки.


ЖИТТЮ — ТАК!


З повагою Ваш психолог Лариса Смирнова


Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
 

вул. Роменська, 96,
м. Суми-2, Україна, 40002.

splxtt@ukr.net